Tel: +48 502 606 847

Syrop z sosny

Syrop z sosny

SYROP Z SOSNY znany jest jako naturalne lekarstwo na kaszel i przeziębienie. Do przygotowania wystarczą pędy sosny i cukier, dlatego z powodzeniem może być stosowany również u dzieci. Słodki, z zwartością witaminy C i soli mineralnych to doskonały dodatek do herbaty na wzmocnienie organizmu.

Pędy sosny najlepiej zbierać na początku maja. Najlepsze są jasnozielone przyrosty z brązową, lepką łupinką. Przycinamy je ostrym nożem. Pamiętajmy o rękawicach,  bo pędy są dosyć lepkie.

Jak przygotować leczniczy syrop?

Przepisów jest kilka, my w tym roku zastosowaliśmy chyba najprostszą wersję, czyli pędy sosny i cukier (bez alkoholu, bez gotowania, bez wody).

Niezbędne:

  • młode sosnowe pędy
  • cukier
  • słoik

Zebrane pędy sosny myjemy pod bieżącą wodą, przekładamy na papierów ręcznik, aby usnąć nadmiar wody. Niektóre źródła nie zalecają mycia pędów ze względu na ewentualne wymywanie wartościowych składników, ale my jednak myjemy pod bieżącą wodą.

Dłuższe pędy można pociąć na mniejsze kawałki, aby szybciej puściły sok.

Pędy układamy w słoiku, ugniatamy drewnianym tłuczkiem, przesypujemy warstwą cukru. Układamy kolejną warstwę pędó, ugniatamy, zasypujemy cukrem.

Słoik zakręcamy i odstawiamy w nasłonecznione miejsce na 3-4 tygodnie.

Powstały syrop przelewamy przez gazę do butelki, opisujemy butelkę a pozostałe pędy możemy ponownie wykorzystać … na nalewkę.

Pozostałe pędy można zalać wódką lub spirytusem wymieszanym z wodą w proporcji 2:1. Dosładzanie wg uznania. Po miesiącu będzie gotowa. Na zdrowie  🙂