Tel: +48 502 606 847

Spacery po lesie

Społeczeństwa w których wydłuża się średni czas życia obywateli a rozwój cywilizacyjny zwiększa ekspozycje na szkodliwe czynniki (zapylenie, radiacja, hałas, stress, żywność modyfikowana chemicznie i genetycznie, …) są w coraz większym stopniu zainteresowane tym co można robić, by zdrowiej żyć. Szukają takich sposobów spędzania czasu by w krótkim czasie zregenerować swój organizm i polepszyć stan swojego zdrowia.

Jednym z najbardziej naturalnych sposobów poprawy zdrowia, a szczególnie zdrowia psychicznego jest wykorzystanie naturalnych walorów leczniczych środowiska leśnego. Badania naukowe udowodniły, że nawet krótki pobyt w lesie powoduje wyraźny spadek hormonu stresu. Spacer wśród drzew, nazywany „leśną kąpielą” pozwala zachować równowagę psychiczną, wzmacnia układ odpornościowy i pobudza organizm do odnowy. Naukowcy zaobserwowali różnice w oddziaływaniu poszczególnych typów lasów. Bory sosnowe działają uspokajająco, obniżają ciśnienie i wspomagają układ oddechowy. Liściaste grądy działają pobudzająco, poprawiają nastrój i wspomagają zdolność koncentracji.

W Japonii funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt ośrodków „forest therapy” stworzonych głównie z myślą o przeciwdziałaniu skutkom przepracowania.

W wielu krajach podjęto próby wykorzystania „leśnych kąpieli” w przypadkach autyzmu, depresji, niepełnosprawności i dolegliwości związanych z podeszłym wiekiem. Uruchomiono także ośrodki terapeutyczne dla uzależnionych, które realizują programy „Spotkaj drzewo”.

Zapraszamy na spacery po puszczy – nasz ośrodek ma powierzchnię ponad 50 ha, leży w obszarze Natura 2000, na terenie Puszczy Drawskiej, trzech obszarów chronionego krajobrazu, w sąsiedztwie Drawieńskiego Parku Narodowego. Do zobaczenia :).